İkinci Dünya Savaşı sonrası hazırlanan yapımların birçoğu Amerika’nın her zaman kahraman olduğu hikayesi ya da yahudilerin yaptığı katliamları ele almakla geçti. Hiçbir yapım savaşın asıl yüzünü göstermeye yeltenmedi. TV sektöründe ağırlığı olan Hollywood ile birlikte ilk defa İkinci Dünya Savaşı tarafsız bir şekilde yapıma alındı.

Taraflı şekilde yayınlanan İkinci Dünya Savaşı yapımlarının son bulması, Hollywood’u büyük bütçeli bir yapımı hayata geçirmeye itti. Unsere mütter unsere vater, Türkçe karşılığıyla ” annelerimiz, babalarımız ” savaş konulu dizilerin en büyük bütçeli yapımları arasına giriyor ve savaşın kaybedenler tarafını ele almaktadır.

Alman ordusu Wehrmacht’ın, Moskova’ya sadece 500 km mesafesi kalmıştır. Bütün Almanya zaferin geleceğinden emindir. Ülkede savaşın kaybedileceğine dair en ufak söylenti bile suçlu ilan edilmeye yeterlidir. Almanya’nın her ailesinden 17 yaşına ayak basmış gençler Sovyetler, Balkanlar, Avrupa, Kuzey Afrika başta olmaz üzere neredeyse bütün dünyaya yayılmıştır. ABD’nin savaşa dahil olmasından önce Sovyetleri saf dışı bırakmayı düşünen Adolf Hitler, kesin sonucu evinde dinlendiği sıralarda beklemektedir. Ama yaptığı ufak hatalar yüzünden önce Stalingard’ı ardından dünya tarihinin en büyük tank savaşı olarak kabul edilen Kursk Savaşı’nı kaybediyor. Büyük bir çöküntü yaşayan Almanya’ya en büyük kötülüğü diğer devletler değil Adolf Hitler yapmıştır.

Yenilginin getirdiği olumsuz durumlar ülkeyi büyük bir sallantıya götürmüştür.İşte hikaye tam olarak burada devreye giriyor. Savaş sırasında Doğu cephesinde yer alan 5 Alman gencinin etrafında dönecek.

Mini dizinin yapımı 8 yıl sürmüştür. Stefan Kolditz yapımcılığını üstlenmiştir. Bu müthiş eser dünya üzerinde önemli bir yere sahip The Economist, Bild, The Daily Telegraph, Hollywood Repoter gibi kuruluşlardan övgüyü kapmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir