1. Bölüm İncelemesi

Dizinin ilk bölümünü incelemeye başlamadan önce diziyle ilgili bilgi vermekte fayda var. Medici: Master’s of Florence, Frank Spotniz ile Nicholas Meyer’ın ortak yapımı bir dizidir. İtalya’nın Rai 1 ulusal kanalında gösterilen bu tarihi dizi isminden de anlaşılacağı üzere Floransa’da yaşayan ve Rönesans Dönemi’ne sunduğu katkılarla öncelikle Floransa olmak üzere tüm İtalya’nın siyasi ve sanat hayatını etkileyen Medici ailesi hakkındadır. Medici ailesi Floransa’da 15. yüzyıldan itibaren bankacı bir hanedan olarak belli bir gücü ve parayı ellerinde bulundurmaktadır. Dizide ayrıca Dustin Hoffman ve Richard Madden başrolleri paylaşmaktadır. Ayrıca Stuart Mardin, Annabel Scholey, Guido Caprino, Allessandro Sperduti, Lex Shraprel, Valentina Belle, Ken Bones, Frances Barber ve Tatjana Inez Nardone de rol almaktadır.

 

Dizi Medici ailesinin başı olan Giovanni’nin zehirli bir üzümle öldürülmesiyle başlar. Babası yerine geçen Cosimo bir yandan babasının ölümünü gizlice araştırıp bir yandan da babasının yolundan giderek ailesinin hem sosyal statüsünü hem de zenginliğini korumaya çalışmaktadır. Dizi 20 yıl öncesine sık sık geçiş yapar. Böylece hem halen yaşayan Giovanni de Medici rolüyle Oskar ödüllü oyuncu Dustin Hoffman’ı görürüz hem de oğlu Cosimo’yu ve onun bankacı olmaktan ziyade sanata olan arzusunu anlarız.

 

Dizinin özellikle 20 yıl öncesini anlattığı bölümlerinde şu düşünce kendisini gösterir: İyi şeylere varmak için bazen kötü şeyler de yapılabilir. Bunu Papa seçimlerinde sponsor olduğu arkadaşı Baldassarre Cossa’nın seçilmesi için başvurdukları yöntemlerde görürüz. Cossa’nın seçilmesi önemlidir çünkü böylece Medicilerin bankası Katolik kilisesine giden tüm haraçları toplayabilecek, bu da bankanın Avrupa’daki en güçlü banka olmasına yarayacaktır. Bu amaç için Lorenzo (Cosimo’nun kardeşi) Roma’ya gidip tüm Kardinallere rüşvet vermeye başlar. Cosimo da onunla gelmiş olsa da onun aklı halen sanattadır ve bir de aşık olduğu çamaşırcı kızda. Fakat Mediciler rüşvetin bile yetmediği noktada önemli ve diğerlerini de etkileyecek bir konumda bulunan Kardinal Orsini’nin homoseksüel ilişkisini de ona karşı şantaj olarak kullanarak seçimleri kazanırlar. Tüm bu hikaye akıllara Machiavelli’yi getirmelidir. Onun iddia ettiği “bir amaç uğruna yapılan her şey mubahtır” düşüncesi elbette durduk yere ortaya çıkmamıştır. Machiavelli bu düşünceyi yaşadığı dünyayı gözlemlemesi sonucu çıkarmıştır. Etik eylemin artık göz ardı edilmeye başlandığı bu yeni siyaset düzeni siyaset ile etik arasındaki ilk gediğin açıldığı dönemlere yani dizinin geçtiği döneme tekabül etmektedir. Dizinin bu düşüncenin köklerini göstermek bakımından başarılı olduğu düşünülebilir.

 

Dizide olayların asıl geçtiği zamana dönecek olursak da şehrin yeni lideri olan Cosimo ile onun muhalifi Rinaldo degli Albizi arasındaki çatışma dikkat çeker. Aslında bu iki taraf arasındaki politik çatışma da yeni yeni yükselişe geçmiş ve ticaret yapabilmek için barıştan yana olan tüccar ve bankacı aileler ile kendi alanını halkı umursamadan savaşlarla korumak isteyen aristokrat aileler arasındaki politik kavgayı göstermesi bakımından oldukça iyi işlendiği söylenmelidir.

Tarihi dizi olarak çekimlerin çok kaliteli olmaması eleştirebilir olsa da ilk bölüm itibariyle ortaya güzel bir sonuç çıktığını belirterek bu yazıyı sonlandırmak yerinde olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir