Gelinim Mutfakta, Fatih Ürek’in sunumuyla gerçekleşen, dört gelin ile dört kayın validenin beraber yarıştığı bir yarışma programıdır. Bu yarışmada gelinler, karşılarına çıkan tarif ile yemek yapacak ve yapılan yemeklerin tadılması ile puan kazanacaklardır. Bu tadımları ise kayın valideler yapar fakat yemeği tadıp puan verirken hangi gelinin yapmış olduğunu bilmezler. Gelinim Mutfakta programı her hafta içi Kanal D ekranlarında seyirciler ile buluşmaktadır. Cuma günü ise en çok puanı almayı başaran geline bir ödül verilir ve başarısız olan gelin ve kayın valide yarışmadan elenir. Büyük ödül ise 10 bin lira değerinde olan 5 bileziktir. Elenmiş olan gelin ve kayın validenin yerine ise pazartesi günü yeni yarışmalar katılır.

Gelinlerin Yemekleri Nasıl Değerlendirilecek?

Yemek yapmakta olan gelinler, hem lezzet hem de sunum ve görsellik açısından güzel bir tabak ortaya çıkarmalıdırlar. Yemeğin lezzetinden ziyade, aynı zamanda sunumunun da güzel bir şekilde süslenmiş olması, oylama için oldukça önemli bir kriter olacaktır. Yapılan yemeğin tezgahının da temiz tutulması ve düzenli bir şekilde yapılması da dikkat edilen diğer önemli unsurlardan. Kayın valilerden iyi bir not almak isteyen gelinler tüm bu kriterlere dikkat edip yemeklerini hazırlamaktadırlar.

Peki Kaynanalar Puanlamaları Nasıl Yapacak?

Kayın valideler, önlerine sunulmuş yemeklerin hangi gelinlere ait olduğunu bilmeden tadına bakarlar. Tadına baktıkları yemeklerin hem lezzetlerine hem de sunumlarının şekline göre değerlendirip puanları teker teker dağıtırlar. Bir kaynana farkında olmadan kendi gelinine de düşük puan verebilir. tabakların hangi gelinlere ait olduğunun söylenmemesi adil bir oylama için şarttır.

Gelinim Mutfakta’ya Katılmanın Şartları Var MI, Nasıl Katılırım?

Gelinnim Mutfakta yarışma programına katılmanız için evli ve kayın validenizin olması dışında gerekli olan bir kural yoktur. Yemek yapmayı seven ve kendine güvenen her gelin bu yarışmaya başvurup katılabilir. Başvuru yapmak için Kanal D’nin resmi sitesine girip formu kendiniz ve kayın valinedeniz adına doldurmanız gerekmektedir. Doldurmuş olduğunuz form sonrası uygun olduğunuz taktirde Kanal D yetkileri sizler ile iletişime geçerek sizi yarışmaya çağıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir