Türk ünlü gazeteci Fatih Portakal 2 Şubat 1967 ‘ de Aydının Nazilli ilçesinde dünyaya gelmiştir. Armağan Portakal ile 23 yıldır mutlu bir evliliklerinden çocukları bulunmayan çift birbirlerine bir hayli bağlıdır.

Eğitimi

İlköğrenimini doğduğu il Aydın’da, liseyi ise İzmir Atatürk Lisesi’nde tamamlamıştır. Üniversite eğitimini de İstanbul Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesin de okumuştur. Yine okuduğu üniversitede “Mahalli İdareler” ile ilgili yüksek lisansını başarılı bir şekilde tamamladı.

İş Hayatı

İş hayatına 1994 yılında dil eğitimini geliştirmek için gittiği Avustralya’da dünyaca meşhur bir otelde restoran görevlisi olarak işe başlar 3,5 yıl çalıştıktan sonra 1997 yılında yurda geri dönmüştür. Eşiyle evlendikten sonra eniştesi Dr. Rıza Arpaz tarafından Star TV’ de muhabirlik yapması için Ufuk Güldemir’ e yönlendirdi. İş alımından sonra stajyer muhabirliğe İzmir’ de başladı. Fakat çalıştığı kurumda patron değişikliği sonucu işten çıkarıldı. Daha sonra bir süre de Aydın da ajans muhabirliği yapmıştır. Aydın da muhabirliği sırasında BEST FM’ den gelen iş teklifi üzerine “Konuşan Türkiye” adında bir program sunuculuğu yapmıştır. Fakat radyoculuk hayatı 8 ay sürmüştür. Daha sonra 1997-2005 yıllarında muhabir olarak Star TV ‘de görev almıştır. 2005 yılında Mehmet Ali Birand tarafından gelen bir teklif üzerine Kanal D’ye geçer.

Mehmet Ali Birand’ın önderliğinde haber muhabirliğinin yanı sıra televizyon ve radyo dışında başka işlerde de çalışma şansı elde etmiştir. Kanal D’de 2009-2010 senelerin de “Ne yapmalı? adlı programın sunucusu olarak çalışmıştır. Sokak TV ve Seçim Çadırı isimli programları CNN Türk kanalın da sunmuştur. Seçim sonrası ise program “Sokak TV” olarak isim değiştirmiştir. İrfan Değirmenci’nin teklifi sonucu 2010 yılı Mayıs ayın da FOX TV kanalına geçmiştir. FOX TV ‘ de Çalar saat adlı programda 2010- 2013 yılları arasında sunuculuk yapar. İstanbul Aydın Üniversitesi’nde 2013 senesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlar. Yine 2013 senesinin FOX TV ‘ de çalışan Nazlı Tolganın işten ayrılması sebebiyle onun yerine FOX Ana Haber programının sunuculuk görevine getirilir. Sonrasın ki zamanlar da Fatih Portakal’la Türkiye’nin Trendleri isimli programını yine FOX TV’de sunmaya başladı.

Son zamanlarda kendinden söz ettiren Fatih Portakal üslup ve eleştirileri sonucu dikkat çeken gazetecilerden biri olarak günümüzde çalışma hayatına yine FOX TV ‘ de devam etmektedir.

Kitapları

Ünlü gazeteci Fatih Portakal’ ın Aklımla Dalga geçme ve Ses’Siz adında iki kitabı bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir