Bir önceki yazımızda Danimarka yapımlarının ne kadar çok beğeni topladığı hakkında bilgi vermiştik. Şimdi de yine bir Danimarka yapımı olan Borgen üzerinden ilerleyeceğiz. 2010 senesinde yayın hayatına başlayan Borgen politik bir drama dizisi olarak göze çarpıyor. Toplamda üç sezon süren dizi ülkesinde DR1, İngiltere’de BBC Four, ABD’de Link TV ve ülkemizde Dizimax Drama ile yayınlanmıştır. Her bölümü 60 dakika süren dizinin yapımcıları yine Danimarka yapımları arasında en çok beğeni alan Forbrydelsen yapımcıları ile aynı.

Hikaye Danimarka’nın ilk kadın başbakanı olan güzel ve karizmatik bir yapıya sahip politikacı Birgitte Nyborg’un hayatı etrafında şekilleniyor.

Birgitte Nyborg, dünyanın neredeyse refah düzeyi en iyi olan ülkelerden birisi Danimarka’nın başbakanlık görevi üstlenir. Danimarka tarihe ilk kadın başbakan olarak ismini yazdıran Nyborg’un bu süreçte yaşayacağı olaylara yakından bakacağız.

Ülkesinin iyiliğini isteyen ve dürüst bir yapıya sahip olan Nyborg, siyasetin kirli çamaşırlarını işin içine katmadan ülkeyi güzel bir şekilde yönetme düşüncesindedir. Bu süreç önce kendisini sonra ailesini çok yıpratacaktır. Yapacakları fedakarlıklar ve yaşayacakları kararsızlıklar onları iktidar savaşının ortasında bazen istedikleri konusunda mutlu edecek bazense üzülecekleri olaylara gebe olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir